Srpen – v hlavní roli tělesné teplo

SRPEN – V HLAVNÍ ROLI TĚLESNÉ TEPLO

 

Milí příznivci sebe-léčení a sebe-uzdravování. Je tu měsíc srpen a s ním několik tipů, jak harmonizovat své zdraví.

V první polovině měsíce se problémy mohou projevovat zvýšenou produkcí tepla, naopak ve druhé polovině se může projevit jeho nedostatek.

 

JÁTRA

Jsou hlavním orgánem látkové výměny. K jejich posílení se užívá zinek a vitamin A.

Projevy dysfunkce

  • citlivost na reflexních ploškách • pálení žáhy • trvale zvýšená teplota • reakce na určité potraviny • trvalá únava • bolestivé místo uprostřed pravého obočí • chronická rýma • nejrůznější druhy alergií

Největší vliv na správné tělesné teplo mají játra, resp. jejich schopnost zpracovávat vitaminy, kovy a cukry na straně jedné nebo jejich neschopnost na straně druhé (infekce, nevhodné stravování — příliš cukrů, tuků…).

Léčba pomocí reflexologie

Plošku jater najdeme na pravém chodidle pod hlavními klouby. Mačkáme celou plošku, zejména bolestivá místa. Při velké bolesti reflexní plošku pouze hladíme.

Doporučené byliny

 Ostropestřec mariánský, hořec žlutý, pelyněk pravý, pampeliška (smetanka lékařská)

Doporučení potraviny

 Vaše játra velmi ocení, když budete konzumovat česnek, cibuli, listovou zeleninu, avokádo, kurkumu, mrkev, červenou řepu, jablka, olivový olej, brokolici, květák, zelí, vlašské ořechy a pít k tomu zelený čaj.

Psychosomatika

 Pokud vás trápí potíže s játry, pak se zaměřte na pocit neúměrného hledání a neschopnost rozeznat užitečné a škodlivé.

Kvantový přístup

 Nastavme si záměr: mám zdravá játra, bez bolesti apod. Doporučuji vám propojit tento záměr s mačkáním reflexní plošky.

Doporučená pohybová aktivita

Pro správnou podporu funkce jater vám doporučuji provádět několik minut denně cvik zaměřený na meridián (energetickou dráhu) jater.

 

LYMFATICKÝ SYSTÉM

Dalším významným činitelem je lymfatický systém, který tělo zbavuje škodlivin (detoxikace). Léčba pomocí reflexologie Plošky lymfatického systému najdeme symetricky na obou rukách (viz obr. na protější straně). Při velké bolestivosti reflexní plošky pouze hladíme. Co játrům prospívá Pro posílení této soustavy je dobré dodat tělu spolu s jídlem zinek a vitamin A. Velmi vhodné také je zařadit jemnou pravotočivou lymfatickou masáž končetin.

 

SLEZINA

Je označována jako lymfatické srdce. Jejím hlavním úkolem je fagocytóza (pohlcování cizorodých látek) a filtrace užitečných látek dopravovaných lymfou (červené krvinky, železo, žlučové barvivo, bilirubin).

Reflexní ploška velmi silně reaguje při zánětech a infekcích, narušené krvetvorbě, alergiích a ohrožení infarktem. Mačkáním plošky dochází k okamžitému uvolnění, zvyšuje se činnost kostní dřeně. Slezina silně reaguje i na komáří štípnutí.

Lokalizace

Reflexní plošku najdeme pouze na levém chodidle, mezi 4. a 5. nártní kůstkou směrem k patě, dále pak na levé dlani. Vhodnější je nejprve najít plošku na nártu a pak ji přenést na chodidlo.

Doporučení

Reflexní plošku je vhodné mačkat i preventivně při každém náznaku onemocnění. Na začátku léčby mačkat 10—15 × za sebou. Pak po 1—3 hod. podle reakce (max. 80—120 × za den). Pomáhá tinktura z vlaštovičníku.

Doporučené byliny a minerály

 Pro normální funkci sleziny je vhodné užívat tinkturu z vlaštovičníku (Chelidonium majus).

Doporučené potraviny

Vaše slezina velmi ocení, pokud budete konzumovat veškeré obiloviny, luštěniny, z masa vařené nebo dušené libové bílé maso a masové vývary, ze zeleniny mrkev, dýni a cuketu. Slezina má také ráda jídla spíše neutrální chuti.

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů se slezinou bývají nejčastěji spojeny s neschopností bránit se negativním emocím.

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravou slezinu, dobrá imunita, normální funkce, bez bolesti…

Doporučená pohybová aktivita

 Pro podporu normální funkce sleziny je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

 

MANDLE

Funkcí mandlí je shromažďování bílých krvinek, kromě toho vypuzují z krve cizorodé látky a kousky odpadu. Mandle se zvětšují zejména při infekci (angína). Odstraněním mandlí tělo přichází o důležitý obranný systém.

Dysfunkce

 Projevem dysfunkce je jejich zvětšení vlivem nesprávné stravy (nadměrné množství cukrů, mléka, kávy s mlékem, mléčných výrobků).

Lokalizace Je součástí horního lymfatického systému, který se nachází symetricky na obou končetinách mezi prsty nohou a rukou (bývalé plovací blány).

Reflexní ploška mandlí se nachází na prvním článku palců z nártní strany, hned nad základním kloubem palce.

Doporučení

  • Mačkáme při zvětšeních, angínách, zahlenění. • Ideální je jednodenní až třídenní půst, po kterém se změní stravovací návyky. • U zánětů pouze hladíme. • Používá se na závěr RT (lymfatický systém) k uvolnění toxických látek z těla. • Doba masáže není omezená.

Doporučené byliny a minerály

K úpravě funkce mandlí jako součástí horního lymfatického systému se doporučuje v podstatě konzumovat zásadité potraviny a při potížích se vyhnout cukru, kávě s mlékem, mléku a mléčným výrobkům obecně.

Doporučené potraviny

Vašim mandlím (jako součásti horního lymfatického systému) velmi prospějete, když budete konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu (zejména ve formě šťáv), dušené ovoce, vařenou a dušenou zeleninu, jáhly, pohanku, luštěniny, česnek, cibuli, zázvor. K pitnému režimu je vhodná voda a bylinkové čaje.

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů s mandlemi bývají nejčastěji spojeny s neschopností odpočívat, meditovat, čistit mysl od zbytečných úvah a emocí (strach, stres, starosti).

Kvantový přístup

 Nastavme si záměr, například mám zdravé mandle, dobrou imunitu, normální funkce, bez bolesti…

Doporučená pohybová aktivita Pro podporu normální funkce mandlí je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

 

Více informací a souvislostí najdete v mojí knize VĚDOMÉ ZDRAVÍ, která vyšla v nakladatelství Eminent. 

Koupit knihu online :

http://www.eminent.cz/kniha.php?id_knihy=628

 

DOTAZY ZE SEMINÁŘŮ A WORKSHOPŮ SÁM SOBĚ TERAPEUTEM

 

Chci se zeptat, jak podpořit činnost jater pomocí bylinek. Můžete mi také doporučit vhodné potraviny?

Z bylinek vám doporučuji užívat ostropestřec mariánský, hořec žlutý, pelyněk pravý, pampeliška (smetanka lékařská).  Vaše játra velmi ocení, když budete konzumovat česnek, cibuli, listovou zeleninu, avokádo, kurkumu, mrkev, červenou řepu, jablka, olivový olej, brokolici, květák, zelí, vlašské ořechy a pít k tomu zelený čaj.

 

Jaké psychické potíže souvisí s mými problémy se slezinou?

Psychické příčiny problémů se slezinou bývají nejčastěji spojeny s neschopností bránit se negativním emocím. Zkuste si uvědomit jaké negativní situace jste zažila nebo prožíváte v současnosti. Velmi užitečné situace nehodnotit, ale stát se pouze pozorovatelkou. Někomu pomáhá si vypsat své negativní emoce a spojitost s událostmi ve vašem životě. Ideálně najít, kdy poprvé vznikly.

 

Doporučíte mi nějakou pohybovou aktivitu k podpoře lymfatického systému?

Pro podporu normální funkce sleziny je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

 

Přihlásit se na Workshop Vědomé zdraví na Bali

https://www.ckmandala.cz/terapeut-bali

 

Přeji vám krásný srpen a těším se na vaše reakce.

Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *