COVID-19 Jak být vědomě zdraví

Vážení a milí příznivci sebe-léčení a sebe-uzdravování.

 

Ve chvíli, kdy píšu tento článek je již několik dní prakticky všude na naší planetě vyhlášen stav nouze kvůli virové nákaze Coronavirus způsobující onemocnění COVID-19.

Mezi typické příznaky nemoci COVID-19 patří dýchací potíže, horečka a kašel. Typicky se objevují kolem pátého dne po infekci. Inkubační doba se podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí pohybuje mezi dvěma a čtrnácti dny. Neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19. Případů sezonní chřipky je stále ještě řádově více než případů nemoci COVID-19. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 

Proto jsem se rozhodl věnovat můj květnový příspěvek především možnostem prevence a posilování zdravého silného imunitního systému.

 

Protože se již řadu let věnuji možnostem sebe-léčení a jsem zapálenými fandou metod sebe-léčení, rád bych vám ukázal pár jednoduchých tipů pro vaše zdraví.

 

Rady, tipy a doporučení, které vám tu předložím vycházejí z tradičních východních prastarých metod (akupresura, reflexní terapie), které s oblibou kombinuji s nejmodernějším „kvantovým přístupem“. Osobně toto spojení tradičního a moderního pojetí považuji za úžasnou možnost žít ve vědomém zdraví.

 

Předně bych rád vysvětlil, které orgány se podílejí na naší imunitě/obranyschopnosti a také co to vůbec ta imunita je.

 

Imunita

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů, viry či třeba nádorové buňky.

 

Věděli jste ale, že si můžete svoji imunitu aktivně stimulovat a udržovat?

Ano, je to tak. Váš imunitní systém je dynamický, a proto jej můžeme vědomě ovlivňovat a podporovat ať už stravou, pohybem, cíleným stimulování určitých bodů na těle či nastavením mysli.

 

Které orgány se podílejí na naší imunitě/obranyschopnosti?

 

Pomyslné první místo vyhrává…brzlík!

se skládá ze dvou úzkých laloků částečně uložených v hrudi a částečně v krku. Nachází se přibližně za hrudní kostí. Velikost je proměnlivá a závisí na věku, maximální velikosti dosahuje kolem 10.tého roku, kdy dosahuje hmotnosti kolem 40 g. Brzlík je sídlem v němž se aktivují vnitřní obranné látky. Brzlík je orgán, jejímž úkolem je zvyšování celkové životní energie.

Z hlediska reflexní terapie je brzlík nejdůležitějším orgánem obra­nyschopnosti, který současně ovládá hormonální žlázy v těle. Je velmi citlivý na momentální citové rozpoložení.

 

Mačkáním/masírováním reflexní plošky dosáhneme zlepšení obranyschopnosti těla a posílíme a zlepšíme činnost všech žláz s vnitřní sekrecí (úleva od boles­ti, angína, bolest v podbřišku, záněty, zmírnění slinivky apod.).

Aktivace bodu se projevuje pocity tepla na pravé straně hlavy a v oblasti hrudní kosti.

Reflexní bod leží symetricky na obou končetinách; na chodidlech i na dlani těsně pod základním kloubem 2. prstu.

 

Na druhém místě bych uvedl slezinu.

Jejím hlavním úkolem je fagocytóza (pohlcování cizorodých látek) a filtrace užitečných látek dopravovaných lymfou (červené krvinky, železo, žlučové barvivo, bilirubin).

Reflexní ploška velmi silně reaguje při zánětech a infekcích, narušené krvetvorbě, alergiích a ohrožení infarktem. Mačkáním plošky dochází k okamžitému uvolnění, zvyšuje se činnost kostní dře­ně. Slezina silně reaguje i na komáří štípnutí.

Reflexní plošku najdeme pouze na levém chodidle, mezi 4. a 5. nártní kůstkou směrem k patě, dále pak na levé dlani. Vhodnější je nejprve najít plošku na nártu a pak ji přenést na chodidlo.

Reflexní plošku je vhodné mačkat i preventivně při každém náznaku onemocnění. Na začátku léčby mačkat 10—15 × za sebou. Pak po 1—3 hod. podle reakce (max. 80—120 × za den). Pomáhá tinktura z vlaštovičníku.

 

Doporučené byliny a minerály

Pro normální funkci sleziny je vhodné užívat tinkturu z vlašto­vičníku (Chelidonium majus).

 

Doporučené potraviny

Vaše slezina velmi ocení, pokud budete konzumovat veškeré obiloviny, luštěniny, z masa vařené nebo dušené libové bílé maso a masové vývary, ze zeleniny mrkev, dýni a cuketu. Slezi­na má také ráda jídla spíše neutrální chuti.

 

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů se slezinou bývají nejčastěji spoje­ny s neschopností bránit se negativním emocím.

 

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravou slezinu, mám dobrou imunitu, jsem zdravý/á, normální funkce, bez bolesti…

 

Doporučená pohybová aktivita

Pro podporu normální funkce sleziny je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

Jedná se o náročnější cvik, při kterém sedíme mezi patami a s propletenými prsty si postupně leháme na zem. Kolena by měla zůstat na zemi.

Existují i jednodušší varianty, kdy se zakloníme a opřeme se v záklonu o předloktí. Další možností je, že se zakloníme a opřeme se dlaněmi o záda. Ideálně vydržte na 3 nádechy a 3 výdechy a poté ještě zkuste posunout maximum. Postup­ně se vraťte zpět do sedu.

(obrázek)

 

Třetí místo získávají…játra

Játra se podílejí na detoxikaci organismu. Játra deaktivují a prostřednictvím žluči nebo ledvin vylučují různé jedy. Pokud je nějakým způsoben narušena tato funkce jater, přestávají játra rozlišovat jedovaté a nejedovaté látky a tím dochází k zanášení organismu, což má neblahý vliv na imunitní systém.

 

Reflexní plošku jater najdeme na pravém chodidle, pod hlavní­mi klouby. Je to největší re

Ostropestřec mariánský, hořec žlutý, pelyněk pravý, pampeliš­ka (smetanka lékařská)

Doporučení potraviny

Vaše játra velmi ocení, když budete konzumovat česnek, cibuli, listovou zeleninu, avokádo, kurkumu, mrkev, červenou řepu, jablka, olivový olej, brokolici, květák, zelí, vlašské ořechy a pít k tomu zelený čaj.

Psychosomatika

Pokud vás trápí potíže s játry, pak se zaměřte na pocit neú­měrného hledání a neschopnost rozeznat užitečné a škodlivé.

Kvantový přístup

Nastavme si záměr: mám zdravá játra, bez bolesti apod. Dopo­ručuji vám propojit tento záměr s mačkáním reflexní plošky.

Doporučená pohybová aktivita

Pro správnou podporu funkce jater vám doporučuji provádět několik minut denně cvik zaměřený na meridián (energetickou dráhu) jater.

Cvik provádíme vsedě s roztaženýma nohama a ukláníme se k noze protilehlou rukou. Cílem je dotknout se špičky chodidla a protahujeme celá záda, bok a mezižebří. Cvik provádíme na obě strany stejně jako ostatní na 3 nádechy a 3 výdechy

(obrázek)

 

Slinivka břišní

Slinivka je orgánem, který výrazně ovlivňuje všechny sliznice v těle, zodpovídá za tzv. slizniční imunitu. Proto oslabená slinivka způsobuje v těle problémy se sliznicemi, ať už se jedná o sliznice nosohltanu, dutin, dýchacích, močových cest a dalších.

Reflexní plošky slinivky najdeme na obou chodidlech v linii pasu, na levé na šířku 3,5 prstu od vnitřního okraje, na pravé na šířku 1,5 prstu.

 

Plošky slinivky je vhodné masírovat společně s ploškou jater, žlučníku a sleziny.

  • Při hypoglykemii (nízká hladina cukru) se doporučuje mač­kat intenzivně (tonizačně). Při hyperglykemii nebo zánětu se doporučuje mačkat sedativně, hladit.
  • Mačkat najednou max. 15—20krát několikrát za den. Nej­prve se vyvíjí poloviční tlak a pak se přitlačí.

Doporučené byliny a minerály

Pro úpravu funkce slinivky břišní je vhodná tinktura z vlašto­vičníku (Chelidonium majus), omanu pravého (Inula helenium), lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra) a dále petrolej (Petroleum). Z minerálů je nutné doplnit zinek a vitamin A.

Doporučené potraviny

Vaše slinivka velmi ocení, pokud budete konzumovat minimál­ně 2 litry tekutin ve formě bylinkových čajů, vody, ředěných džusů. Pokud musíte mít maso, pak libové, dále tvaroh, zaky­sané mléčné výrobky, ovoce bez slupky (jablka, broskve, me­ruňky, banány, pomeranče). Ze zeleniny rajčata bez semínek, mrkev, celer, petržel, saláty, dále brambory, těstoviny, rýži.

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů s činností slinivky břišní bývají způ­sobeny neschopností přiznat si lásku nebo touhu po ní.

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravou slinivku, normální funkce, bez bolesti, nebo například mám se rád, miluji se…

Doporučená pohybová aktivita

Pro podporu normální funkce slinivky břišní je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

 

Lymfatický systém

Funkcí lymfatického systému je především transport vstřebaných látek z tkání a udržování stálého vnitřního prostředí tkání a orgánů. Další významnou funkcí je funkce detoxikační, tzn. zbavení se jedů a nežádoucích cizorodých látek.

Mandle

Funkcí mandlí je shromažďování bílých krvinek, kromě toho vypuzují z krve cizorodé látky a kousky odpadu. Mandle se zvětšují zejména při infekci (angína). Odstraněním mandlí tělo přichází o důležitý obranný systém.

Jsou součástí horního lymfatického systému, který se nachází symetricky na obou končetinách mezi prsty nohou a rukou (bývalé plovací blány). Reflexní ploška mandlí se nachází na prvním článku palců z nártní strany, hned nad základním klou­bem palce.

Mačkáme při zvětšeních, angínách, zahlenění.

  • Ideální je jednodenní až třídenní půst, po kterém se změní stravovací návyky.
  • U zánětů pouze hladíme.
  • Používá se na závěr RT (lymfatický systém) k uvolnění toxických látek z těla.
  • Doba masáže není omezená.

Doporučené byliny a minerály

K úpravě funkce mandlí jako součástí horního lymfatického systému se doporučuje v podstatě konzumovat zásadité potraviny a při potížích se vyhnout cukru, kávě s mlékem, mléku a mléčným výrobkům obecně.

Doporučené potraviny

Vašim mandlím (jako součásti horního lymfatického systému) velmi prospějete, když budete konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu (zejména ve formě šťáv), dušené ovoce, vařenou a dušenou zeleninu, jáhly, pohanku, luštěniny, česnek, cibuli, zázvor. K pitnému režimu je vhodná voda a bylinkové čaje.

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů s mandlemi bývají nejčastěji spoje­ny s neschopností odpočívat, meditovat, čistit mysl od zbyteč­ných úvah a emocí (strach, stres, starosti).

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravé mandle, dobrou imunitu, normální funkce, bez bolesti…

 

Doporučená pohybová aktivita

Pro podporu normální funkce mandlí je dobré věnovat několik minut cvičení zaměřenému na dráhu sleziny.

 

Další souvislosti, rady a tipy najdete v mojí knize Vědomé zdraví.

Koupit knihu online:

https://www.eminent.cz/kniha/628_vedome-zdravi

Co ještě narušuje imunitu?

Především momentálně všudypřítomný stres. Zkuste si prosím uvědomit, že udržení klidné mysli a nastavení, že vše bude brzy v pořádku velmi prospěje vaší imunitě/obranyschopnosti. Dále to může být dlouhodobý pobyt v uzavřených místnostech s umělým osvětlením. Takže kdykoliv můžete, vyjděte do přírody, která je sama o sobě léčivá.

Zkuste se naučit chvíli NEDĚLAT NIC. Velmi důležitá věc pro harmonii vašeho těla, ducha i mysli.

Přeji vám krásné dny a pevné zdraví.

 

Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *