Jak uzdravit své plíce

Vážení příznivci sebe-léčení a sebe-uzdravování.

Je tu měsíc květen, ve kterém se budu věnovat možnostem, jak zdravit plíce. Článek je určen zejména těm, kteří se akutně i chronicky potýkají s nějakým zdravotním problémem spojeným s funkcí plic. Najdete v něm jednoduché tipy a rady, jak se pomocí tradičních postupů sebe-zdravit.

Ve chvíli, kdy píšu tento článek je již měsíc prakticky všude na naší planetě vyhlášen stav nouze kvůli virové nákaze Coronavirus způsobující onemocnění COVID-19.

 

Mezi typické příznaky nemoci COVID-19 patří dýchací potíže, horečka a kašel. Typicky se objevují kolem pátého dne po infekci. Inkubační doba se podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí pohybuje mezi dvěma a čtrnácti dny. Neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19. Případů sezonní chřipky je stále ještě řádově více než případů nemoci COVID-19. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 Plíce patří podle východní medicíny spolu s tlustým střevem, pokožkou a nosem do prvku/elementu kov.  Mimochodem, podle letošní rok je podle lunárního kalendáře rokem kovové krysy či hlodavce.

Stav těchto orgánů můžeme je pozitivně ovlivňovat pomocí vědomého mačkání příslušných plošek.

Zaměříme se na dva hlavní orgány a to plíce a tlusté střevo.

 

Plíce jsou dva velké orgány kuželovitého tvaru s houbovitou strukturou. Tvoří je plicní sklípky. Kondice plic velmi záleží na stavu slinivky a srdce.

 

Dysfunkce

Nejčastější dysfunkce plic se vyskytují jako dýchací problémy, jejichž příčina je v látkové výměně (dysfunkce slinivky a jater). Dysfunkce je spojená zejména s psychikou. Dále se mohou projevovat jako mělké dýchání způsobené stresem a působící křeče v bránici.

Dysfunkce vždy souvisejí s jednotlivými funkcemi plic. Typické jsou zde dýchací obtíže, rýma, poruchy čichu, astma, alergie, dušnost, plnost v hrudi, bolesti v jamce klíční kosti, nachlazení, kašel, bolesti v krku, zimnice, horečky s pocením i bez něj, snížená odolnost vůči chladu a infekcím, srdeční palpitace, stahující bolest pod žebry, zvracení krve, problémy s močením, časté a krátké močení, časté močení, pomočování se, poruchy látkové výměny, dyspnoe, hemoptýza, kožní onemocnění, kopřivka, ekzém, spáleniny, otoky v obličeji, skvrny na pokožce, suchá a drsná kůže, pružnost a elasticita kůže – tvorba strií, ztráta ochlupení a bolesti v průběhu dráhy – bolest nebo chlad v ramenech, pažích, loktech, v zápěstí na radiální straně ruky, pálení v dlaních, zívání.

Meridián plic ovlivňuje stav/kondici:

  • Plic
  • Celé dýchací soustavy
  • Nosohltanu
  • Kůže
  • Vedlejších nosních dutin
  • Horních cest dýchacích
  • Dolních cest dýchacích
  • Hltanu
  • Hrtanu
  • Tlustého střeva

 

Lokalizace

Reflexní terapie

Reflexní plošky plic najdeme symetricky na obou končetinách v prostoru nártních kůstek z nártní strany (možno mačkat klešťovitě i na chodidlech) a záprstních kůstek na dlani i hřbe­tu ruky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akupresura

V mikrosystému obličeje jsou plíce lokalizovány do oblasti vnitřního okraje lícních kostí.

 

Jin Shin Jyutsu

Plícím a tlustému střevu je přidělen prsteníček. Jeho držení popř. masírování po dobu několika minut harmonizuje tok energie do těchto orgánů.

Meridián plic

Podle tradiční čínské medicíny jde o jinový meridián probíhající sestupně od hrudníku k ruce. V meridiánu převažuje jang, proto na něj mají silný vliv všechny duševní pochody.
Jeho vnitřní průběh začíná ve střední části hrudní dutiny, směřuje dolů a dostává se do kontaktu s tlustým střevem. Otáčí se zpět a vrací se podél horní části žaludku přes bránici do plic. Na povrch vystupuje v 2. mezižebří, uprostřed mezi linií prsní bradavky a podpaží, odtud stoupá k 1. mezižebří, kde se stáčí ke středu dvojhlavého svalu a k lokti, aby probíhal dále po palcové a dlaňové straně předloktí a ruky ke koncovému článku palce. Něco málo nad zápěstím vydává větev jdoucí na palcovou stranu ukazováku, kde se spojuje s meridiánem tlustého střeva. Má celkem 11 bodů. Důležitým je 7. bod (le-cjue) nacházející se nad zápěstím. Jeho indikací jsou všechna plicní onemocnění a onemocnění kůže. Mobilizuje energetický stav organismu. Je také bodem přechodu k meridiánu tlustého střeva.

 

Doporučení proti bolesti

Při zánětech pouze hladíme. Masírujeme společně s orgány látkové výměny (játra, slinivka, slezina, ledviny, C bod, Br). Je velmi vhodné se naučit hluboké dýchání bránicí do břicha.

 

Doporučené byliny a minerály

Pro normální funkci plic se doporučuje užívat například řeb­říček obecný (Achillea millefolium), šalvěj lékařskou (Salvia officinalis Linné) diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum), dále éterické oleje s jehličím smrku a jedle.

 

Doporučené potraviny

Vaše plíce velmi ocení, když budete pít hodně čisté vody a kon­zumovat hroznové víno, zázvor, česnek, cibuli, chilli papričky, jablka, mrkev, kurkumu a dýni.

 

Psychické projevy bolesti

Psychické projevy bolesti jsou nejčastěji smutek, žal, pýcha, stud, emoční otupělost, melancholie, sebepodceňování, nervozita, deprese.

 

Psychické příčiny bolesti

Psychické příčiny problémů s plícemi bývají nejčastěji spojeny s narušenou komunikací, neschopností s někým dýchat spo­lečný vzduch.

 

Pohyb proti bolesti

Pro podporu normální funkce plic je dobré věnovat několik minut cvičení orgánové sestavy zaměřené na dráhu plic.

Postavte se vzpřímeně na šířku ramen nebo se posaďte na paty. Obě ruce propojte za zády tak, že uděláte z palce a uka­zováku kroužky, které následně spojíte. Potom zapažte ruce, kam až to půjde. Ideálně vydržte na 3 nádechy a 3 výdechy a poté ještě zkuste posunout maximum. Poté ruce uvolněte a pomalu vraťte zpět k tělu.

 

Dále se podíváme, jak můžeme pomoci našim průduškám.

Průdušky jsou začátek dýchacího traktu. Pod průdušnicí se větví na levou a pravou.

 

Nejčastější dysfunkcí průdušek jsou jejich záněty.

 

Reflexní plošku průdušek najdeme symetricky na nártech obou nohou mezi 1. a 2. nártní kostí.

 

Doporučení

Masáž provádíme s ohledem na stav organismu. Masáž spojí­me také s reflexní ploškou slinivky

C bodu

 

 

a Br bodu.

 

Doporučené byliny a minerály

Pro normální funkci průdušek se doporučuje užívat čaj ze šal­věje lékařské (Salvia officinalis).

 

Vaše průdušky se zotaví, když budete hodně pít bylinkový zázvorový nebo rakytníkový čaj, vhodné jsou i polévky. Dále konzumujte víc než jindy česnek, cibuli, doplňte vitamin C a E, výborné je také zařadit do jídelníčku hlívu ústřičnou.

 

Psychické příčiny problémů s průduškami bývají nejčastěji spo­jeny s přílišnou péčí o druhé a neochotou pečovat sám o sebe.

 

V knize Vědomé zdraví najdete u každého orgánu také doporučení z hlediska kvantového přístupu. Nastavme si tedy pro naše průdušky záměr, například mám zdravé průdušky, skvěle se mi dýchá, normální funkce, bez bolesti. Je vhodné přenést tento záměr ve stavu relaxace nebo meditace do reflexního místa průdušek.

 

Pro podporu normální funkce průdušek je dobré věnovat několik minut cvičení orgánové sestavy zaměřenému na dráhu plic.( viz plíce)

 

Přeji vám krásný měsíc květen prožitý, pokud možno ve zdraví a pohodě.

 

Pokud vás článek zaujal a rádi byste využili INDIVIDUÁLNÍ ONLINE KONZULTACE VĚDOMÉ ZDRAVÍ, tady je odkaz:

https://form.simpleshop.cz/aoOM/buy/

 

Miroslav Dub

Autor knihy Vědomé zdraví, cestovatel a propagátor sebe-léčení a sebe-uzdravování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *