Zdraví v zimě

Zdraví v zimě

 Krásný den. Dnes 7.listopadu začíná podle teorie Pěti element období vlády element/prvku VODA.

VODA nám tedy vládnout až do 3. února.

 

Do tohoto elementu patří ledviny, močový měchýř, kosti, pohlavní orgány, prsy, uši a děloha/prostata. Můžeme je pozitivně ovlivňovat pomocí vědomého mačkání příslušných plošek.

 

Atributy VODY:

 • Emoce: strach
 • Co škodí: chlad
 • Etapa života: uchování, zásoba
 • Bar va: tmavě modrá, černá
 • Chuť: slaná
 • Tón: A

 

Pojďme se nejdříve podívat na naše LEDVINY.

LEDVINY jsou nejdůležitějším orgánem močového hospodářství. Jejich úkolem je detoxikace (vylučování toxinů z těla), udržování acidobazické rovnováhy (ideální pH je 7,4) a regulace hospo­daření s vodou v těle. Přebytek kyselin zatěžuje klouby.

 

Meridián ledvin ovlivňuje stav/kondici:

 • Ledvin
 • Kostí
 • Pohlavních orgánů
 • Kloubů
 • Vlasů
 • Dýchací soustavy
 • Zubů
 • Prostaty
 • Mízních uzlin
 • Močového měchýře
 • Uší/sluchu
 • Trávicí soustavy
 • Nadledvin

 

Dysfunkce

 • Projevuje se bolestí kolen z vnitřní strany (bolest levého kolena = pravá ledvina a opačně).
 • Je-li narušena chemie ledvin, reflexní terapie nestačí a 1 až 2 měsíce je třeba pít ledvinový čaj podle Jiřího Janči.

 

Lokalizace

Reflexní terapie

Reflexní plošky najdeme symetricky na obou končetinách. Na chodidlech mezi 2. a 3. nártní kůstkou (do 2⁄3 směrem k prstům). Prostor najdeme nejprve na nártu — plošky na chodidlech jsou přímo naproti.

Na dlaních rukou najdeme reflexní plošky mezi 2. a 3. metakar­pem.

Akupresura

V mikrosystému obličeje jsou ledviny lokalizovány do oblasti pod spodními víčky a na spodní čelisti.

 

Jin Shin Jyutsu

Ledvinám a močovému měchýři je přiřazen ukazovák. Držením nebo masírováním ukazováku tedy harmonizujeme tok energie do ledvin a močového měchýře.

 

Doporučení

Masáž se provádí od základny směrem k prstům 2—10 minut denně v co nejvíce časových úsecích.

 • U přecitlivělých plošek pouze hladit.

 

Doporučené byliny a minerály

Pro normální funkci ledvin se doporučují například petržel (Petroselinum). Petržel je totiž silné přírodní diuretikum, kte­ré může očistit ledviny. Dále využijeme kořen pampelišky (Ta­raxacum officinale), proskurník lékařský (Althaea officinalis), zázvor (Zingiber officinale), kurkuma (Curcuma longa), celer (Apium graveolens), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a přeslič­ka rolní (Equisetum arvense).

 

Doporučené potraviny

Pro správnou funkci ledvin konzumujte zelí, bobuloviny (jaho­dy, brusinky, borůvky).

 

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů s ledvinami bývají nejčastěji spoje­ny s neupřímností v partnerských (mezilidských) vztazích. Zkuste se v tomto vypjatém období podívat s nadhledem na své vztahy. Pokud nejsou zrovna harmonické, pokuste se o nápravu věcí. Často postačí otevřeně si o věcech pohovořit a zjistit, že jsou mnohdy jinak, než se domníváme.(Pozn. Velkou inspirací nám může být například kniha Čtyři dohody).

 

Psychické projevy bolesti

Psychické projevy bolesti ledvin jsou lstivost, vztahovačnost, duševní neklid, nerozhodnost, váhavost, úzkostlivost, netrpělivost, cynismus, podezřívavost, zapomnětlivost, snížená motivace, pocity beznaděje, tendence k rozladěnosti a smutku, fobie, nesmělost, bázlivost, obavy, strach o druhé, neodůvodněný strach, strach.

 

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravé ledviny, mám skvě­lé vztahy, normální funkce, bez bolesti. Je vhodné přenést tento záměr ve stavu relaxace nebo meditace do reflexního místa ledvin.

 

Doporučená pohybová aktivita

Pro podporu normální funkce ledvin je dobré věnovat několik minut cvičení orgánové sestavy zaměřenému na dráhu led­vin.

 

Cvik na dráhu ledvin

Sedněte si s nataženýma nohama propnutýma v kolenou. Chyťte svá chodidla ve středu, kde se nachází reflexní ploška ledvin(viz obrázky reflexních plošek). Poté předkloň­te celý trup dolů k zemi a snažte se hlavou dotknout kolen. Ideálně vydržte na 3 nádechy a 3 výdechy a poté ještě zkuste posunout na maximum. Postupně se vraťte zpět do sedu.

Močový měchýř

V druhé polovině zimy je TČM velmi doporučované starat se o močový měchýř. Močový měchýř slouží ke skladování močoviny, která přichází močovody z ledvin. Má podle staroindických pramenů významnou funkci v nervovém systému (vliv na psychickou kondici).

Dysfunkce

Tento orgán je provázán s mozkem, proto i řada mozkových či neurologických onemocnění (epilepsie, nádory…) má příčinu v močovém měchýři.

Lokalizace

Reflexní plošky močového měchýře se nacházejí na obou nohách pod vnitřním kotníkem. Místo poznáme bezpečně tak, že při jemném zmáčknutí se objeví „polštářek“. Na dlaních plošky najdeme kousek od základního kloubu palce. Doporučení Doba masáže není omezená. Pokud provádíme nervovou RT, pak velmi opatrně.

Doporučené byliny a minerály

Na močový měchýř je vhodná tinktura z pámelníku poříčního (Symphoricarpos albus). Při nepravé epilepsii dodáme tělu hořčík, vápník, vitamin E a B-komplex.

 

Doporučené potraviny

Váš močový měchýř ocení, pokud budete konzumovat brusinky a borůvky (pokud možno bez přidaného cukru). Z potravin je vhodné konzumovat česnek, cibuli, křen, mrkev, brokolici, růžičkovou kapustu, vodní meloun, jablečný ocet, fazole, skořici. Dále je třeba hodně pít, nejlépe čistou vodu.

 

Psychosomatika

Psychické příčiny problémů s močovým měchýřem bývají nejčastěji spojeny s nepřiznaným psychickým nátlakem.

 

Kvantový přístup

Nastavme si záměr, například mám zdravý močový měchýř, cítím se svobodný, normální funkce, bez bolesti. Je vhodné přenést tento záměr ve stavu relaxace nebo meditace do reflexního místa močového měchýře.

 

Doporučená pohybová aktivita

Pro podporu normální funkce močového měchýře je dobré věnovat několik minut cvičení orgánové sestavy zaměřenému na dráhu močového měchýře.

Sedněte si s nataženýma nohama propnutýma v kolenou. Chyťte se špiček nohou, případně kotníků nebo lýtek. Předkloňte trup k zemi a snažte se hlavou dotknout kolen. Ideálně vydržte na 3 nádechy a 3 výdechy, poté zkuste posunout maximum. Postupně se vraťte zpět do sedu.

Chci se dozvědět víc a koupit si ebook Sám sobě terapeutem:

https://form.simpleshop.cz/ZNj7/buy/?_ga=2.113611783.1230353753.1604718849-1802681896.1598332083

 

Chci to probrat raději osobně a dostat doporučení pro zlepšení mého zdraví:

https://form.simpleshop.cz/aoOM/buy/?_ga=2.16758454.1230353753.1604718849-1802681896.1598332083

Další informace o individuální online konzultaci:

http://samsobeterapeutem.cz/wp-admin/post.php?post=105&action=edit

 

Přeji Vám krásnou zimu a hlavně žádný strach !

Všechno zvládneme !!!

 

Mirek

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *